Propozycja zmian do ordynacji wyborczej Rad Osiedli Miasta Szczecin

U C H W A Ł A Nr  49/16

RADY OSIEDLA KRZEKOWO – BEZRZECZE

z dnia 05.12.2016r.

 

W sprawie:  Propozycji zmian do ordynacji wyborczej Rad Osiedli Miasta Szczecin

Na podstawie §7 pkt.5 Statutu Osiedla (załącznik do uchwały Nr XLIV/1310/14 Rady

Miasta Szczecin z dnia 08 września 2014r. w sprawie Statutu Osiedla Miejskiego Krzekowo-Bezrzecze – tj. Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2014r. poz. 379) Rada Osiedla Krzekowo- Bezrzecze uchwala, co następuje:

 

 

§ 1

Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze wnioskuje o utrzymanie istniejącego zapisu w ordynacji wyborczej do Rad Osiedli miasta Szczecina umożliwiającego głosowanie wyborcy na bezwzględną większość statutowego składu danej Rady. Jednocześnie Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze wnioskuje za poszerzeniem dopuszczalności głosowania tzw. blokiem na określony statutem pełny skład danej Rady. Wniosek ten jest tożsamy z jednoznacznym odrzuceniem propozycji Miejskiej Komisji Wyborczej Miasta Szczecina: 1 głos=1 kandydat.

Zgłaszamy stanowczy sprzeciw wprowadzeniu zmian w ordynacji wyborczej do rad osiedlowych, polegający na oddawaniu głosu na jednego kandydata do rady osiedla. Uważamy, że najlepszą i najbardziej sprawiedliwą zmianą byłaby zmiana polegająca na możliwości głosowania na cały skład rady danego osiedla.

 

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Rady.

 

Uzasadnienie:

  1. Naszym zdaniem dalekosiężne skutki proponowanej zmiany stanowią zagrożenie dla przyszłego funkcjonowania Rad Osiedli. Zatomizują wewnętrznie Rady. Rozciągną lokalnie występujące obecnie problemy na cały system funkcjonowania Rad. Utrudnią konstytuowanie reprezentatywnej większości. Mogą pozbawić Rady w społecznym odbiorze powagi, atutów sprawności i skuteczności. Abstrahując zupełnie od rzeczywistych powodów forsowania tak szkodliwych zapisów, należy podkreślić, iż w konsekwencji uderzają one w dwie gruntowne wartości społeczeństwa obywatelskiego: decentralizacja i współdecydowanie. Owoce, oddolnej pracy Rad Osiedli miasta Szczecina są bardzo widoczne i coraz bardziej akceptowane społecznie. Wyrazem coraz lepszego pozycjonowania Rad w świadomości mieszkańców jest odnotowany znaczący wzrost frekwencji wyborczej do tego organu w ostatnich wyborach. Chcielibyśmy uniknąć scenariusza destabilizacji, ośmieszenia i likwidacji osiedlowych rad.
  2. Obecny system sprzyja odpowiedzialnemu wyłanianiu składów zarządów poszczególnych Rad. Codzienna pragmatyka poszczególnych rad zakłada duże obciążenie trzech funkcji: Przewodniczący, Skarbnik i Sekretarz. Osoby te biorą na siebie główny ciężar odpowiedzialności i obowiązków wynikających z funkcjonowania Rady. Muszą mieć do siebie naprawdę pełne zaufanie i dobrze, żeby znały swoje realne możliwości. Co oczywiście nie oznacza, że koniecznie muszą pochodzić z tego samego środowiska. Nie bez przyczyny jednak, to nowo nominowany przewodniczący rady deleguje pod głosowanie radnych  członków zarządu, do których powinien mieć pełne zaufanie. Zniesienie tej regulacji może powodować uchylanie się od odpowiedzialności wartościowych kandydatów na członków zarządu Rad Osiedli za budowanie zespołu, który w ich poczuciu może nie dawać rękojmi profesjonalizmu. 
  3. Obecny system przy założeniu kolegialności funkcjonowania każdej Rady jest demokratycznie bardziej sprawiedliwy. Osoba, która zdobywa najwięcej głosów, często jest jednocześnie liderem określonego małego komitetu wyborczego. Uprawdopodabnia to wzięcie odpowiedzialności przez tę osobę za przyszłe funkcjonowanie rady, czego oczekują odeń mieszkańcy. W sytuacji wprowadzenia systemu: 1 obywatel = 1 głos, istnieje zagrożenie niereprezentatywności i niedemokratyczności systemu. Mamy na myśli sytuacje, w której osoba o bardzo dużym mandacie poparcia jest odsunięta przez znikomą, rozproszoną większość od wpływu na osiedle.

 

 

 

Nr uchwały: 
49/16
Data uchwały: 
05/12/2016
Kadencja: 
2015-2019